Bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych on-line

Bezpłatny system dostępu do Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło możliwość bezpłatnego zajrzenia w dowolnej chwili do księgi wieczystej. Wystarczy mieć komputer z dostępem do Internetu.

Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet to ułatwienie dla wielu tysięcy osób, które do tej pory mogłu to zrobić w sposób tradycyjny w siedzibie sądu. Codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych jest ok. 20 tys. ksiąg wieczystych. Pokazuje to ogromną skalę zapotrzebowania na tego rodzaju usługę. Przeglądanie ksiąg wieczystych w sądzie jest jednak dla wielu uciążliwe ze względu na m.in. konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce itd. Teraz możemy to zrobić bez wychodzenia z domu. I to oczywiście za darmo.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło stworzyć publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.

Przez trzy dni po umożliwieniu w internecie elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych blisko 300 tys. razy internauci obejrzeli on-line wybrane przez siebie księgi

Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez Internet, po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. W tens psoób sprawdzać je będą właściciele i osoby uprawnione np. notariusze i komornicy.      

Treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych Można przeglądać wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd.

Jest to kolejny krok, po udostępnieniu przez Internet podstawowych informacji o podmiotach znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowych, do zapewnienia faktycznej jawności rejestrów sądowych prowadzonych w resorcie sprawiedliwości.

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona jest od kilku lat w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta.Spośród istniejących w kraju 347 wydziałów ksiąg wieczystych - jak informowało ministerstwo - 243 wydziały prowadzą już księgi wieczyste w systemie informatycznym. W 116 wydziałach całkowicie zakończono przenoszenie wszystkich ksiąg wieczystych do postaci elektronicznej. Spośród 18,8 mln wszystkich ksiąg wieczystych w centralnej bazie zapisanych obecnie zostało 12,1 mln.

Zakończenie przenoszenia do systemu elektronicznego wszystkich ksiąg wieczystych planowane jest na 2013 rok.

Aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych znajduje się na stronach internetowych resortu, pod adresem: <ekw.ms.gov.pl>.

Projekt kosztował 240 mln złotych, z czego 85 proc. została dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

źródło: www.ms.gov.pl

Więcej informacji:

Urzd Marszakowski Wojewdztwa Zachodniopomorskiego